کارگاه آموزشی نظام ثبت اظهارنامه های بین‌المللی اختراع طبق معاهده همکاری ثبت اختراعات PCT؛ 96/12/5

کارگاه آموزشی نظام ثبت اظهارنامه های بین‌المللی اختراع طبق معاهده همکاری ثبت اختراعات PCT، پنجم اسفندماه 1396  به همت سازمان جهانی مالکیت فکری و  با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور  در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.
 در  ابتدای جلسه، آقای حسین موید الدین به ارائه توضیحات کلی در خصوص سیستم ثبت اختراع در نظام PCT پرداختند  و آقای علی جزایری  نماینده وایپو از امریکا طی دو بخش سخنرانی خود، پروسه ایجاد ایده تا تجاری سازی و هدف از ثبت اختراع را تبیین کردند. همچنین حاضرین در نوبت عصرکارگاه به صورت عملی پروسه ثبت نمادین یک اختراع از طریق EPCT   را به راهنمایی آقای جزایری تجربه کردند .
همچنین اساتید حاضر در دو میز گرد صبح و عصر به سوالات حاضرین پاسخ گفتند. از نکات قابل توجه این کارگاه شرکت افراد متخصص و مخترعینی بود که با پرسش های دقیق و مهم خود به بر غنای گارگاه افزودند.
دکتر سعید حبیبا، ریاست محترم هیات مدیره شرکت با تاکید بر این نکته که چیزی به نام پتنت PCT  وجود ندارد و معاهده PCT صرفا یک نظام تسهیل کننده ثبت است به مخترعین توصیه کردند ثبت اختراع از طریق این معاهده برای شرکت های بزرگ و یا اشخاصی که از تجاری سازی اختراع و بازگشت سرمایه اطمینان دارند مناسب است و با اینکه در فاز بین المللی PCT هزینه های ثبت  ناچیز به نظر می رسد اما ورود به فاز ملی مستلزم پرداخت هزینه های سنگینی است که برای تمامی افراد به صرفه نیست.
همچنین دکتر حبیبا در پاسخ به سوال پر تکرار حاضرین در خصوص چگونگی تقسیم منافع یک اختراع در صورتی که اختراع حاصل تلاش مخترعین دانشجو با استفاده از امکانات دانشگاه باشد افزودند این مسئله به آیین نامه های داخلی هر دانشگاه بستگی دارد اما در اغلب موارد 70 درصد منافع مادی متعلق به مخترع و 30 درصد به دانشگاه اختصاص می یابد.
در خاتمه نیز توضیحات آقای سعید میرعرب در خصوص اقدامات مرکز مالکیت معنوی ایران جهت تسهیل ثبت اختراع از طریق نظام PCT پایان بخش این کارگاه بود.