هزینه ثبت اختراع چقدر است ؟

  • ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
هزینه ثبت اختراع چقدر است– شرکت حقوق مالکیت فکری تهران

 

اختراع نتیجه عملی کردن ایده‌های ذهنی فرد است که برای اولین بار محصول یا فرآیند خاصی را تولید می‌کند و راه حلی برای یک مشکل در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد. در حقیقت باید گفت که اختراع، خلق یک ابزار ساده، یک فرآیند یا ماده جدید یا یک ماشین پیچیده که قبلا وجود نداشته است، می­باشد. کسی که به عنوان مخترع معرفی می شود، خلاقیت و تخیل زیادی دارد. مردم به دلایل مختلف شروع به اختراع می‌کنند. برخی برای رفع نیازهای اولیه انسان و برخی دیگر نیز برای برآوردن خواسته‌های خلاقانه خود اختراع می‌کنند. بسیاری از اختراعات از دلایل اجتماعی یا اقتصادی الهام گرفته شده‌اند مانند تمایل به ساده و راحت‌تر کردن زندگی یا نیاز به پول درآوردن.

اختراعات، با فراهم کردن مواردی که برای زندگی راحت و سالم به آن نیاز است یا با صرفه جویی در وقت،  نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند.

همانطور که می‌دانید برای این که اختراعی منحصر به فرد شود باید به نام  مالک آن در  مرجع ذی صلاح ثبت شود تا از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری شود. این کار ثبت اختراع نامیده می‌شود.

اما  اشخاصی که قصد ثبت اختراع خود را دارند، با این سوال مواجه می‌شوند که هزینه ثبت اختراع چقدر است؟

در این راهنما شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران، به طور کامل بیان می‌کند که هزینه ثبت اختراع چقدر است.

 

هزینه ثبت اختراع چقدر است

 

هزینه ثبت اختراع در سال 1401

افرادی که اختراعی انجام می‌دهند قبل از ثبت آن با این سوال مواجه می‌شوند که هزینه ثبت اختراع چقدر است. اشخاص حقیقی و حقوقی هزینه متفاوتی برای ثبت اختراع می‌پردازند. این هزینه‌ها به وسیله اداره مالکیت معنوی اعلام می‌شود.

برای اشخاص حقیقی، مبلغ ۱۰.۰۰۰ ريال و برای اشخاص حقوقی مبلغ ۱۰۰.۰۰۰ ريال به عنوان حق الثبت اظهارنامه دریافت می‌شود‌‌. همچنین، هزینه هر بار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن مشابه هزینه حق الثبت اظهارنامه ثبت اختراع است.

لازمه حفظ اعتبار گواهینامه اختراع، پرداخت تعرفه ثبت سالانه اختراع است که برای اشخاص حقیقی به شرح زیر می‌باشد

سـال اول تا پنجـم، هـر سـال معـادل ۱۰۰.۰۰۰ ريال

سال ششم تا سال دهم، هرسال معادل ۲۰۰.۰۰۰ ريال

سال يازدهم تا پانزدهم، هرسال معادل ۳۰۰.۰۰۰ ريال

سال شانزدهم تا بيستم، هرسال معادل ۴۰۰.۰۰۰ ريال

نکته قابل توجه این است که اشخاص حقوقی باید ده برابر مبلغ ذکر شده برای ثبت سالانه اختراع پرداخت کنند. 

علاوه بر این، در صورتی که هزینه سالانه ثبت اختراع در زمان مقرر پرداخت نشود، مشمول پرداخت جریمه تاخیر می‌شوید که برابر با نصف قسط سالانه در دوره‌هاي پنج ساله مربوطه است‌.

اشخاص حقوقی باید مبلغ ۳۰۰.۰۰۰ ريال را به عنوان حق ثبت انتقال قراردادي و قهري و اشخاص حقیقی نیز ۳۰۰۰.۰۰۰ ريال بپردازند.

حق ثبت مجوز بهره برداري يا فسخ و خاتمه آن یک دوم هزینه انتقال قراردادي و قهري است.

براي انتقال، اجازه بهره برداري يا اعراض، هزینه استعلامی که اشخاص حقوقی باید بپردازند، ۵۰.۰۰۰ ريال و برای اشخاص حقیقی، ۳۰۰۰.۰۰۰ ريال است.

اشخاص حقیقی باید مبلغ ۵۰.۰۰۰ ريال و اشخاص حقوقی۵۰۰.۰۰۰ ريال به عنوان حق ثبت تغييرات به غير از انتقال مالكيت و اجازه بهره برداري بپردازند.

صادرکردن گواهینامه المثني برای اشخاص حقیقی ۱۰۰.۰۰۰ ريال و برای اشخاص حقوقی ۱۰۰۰.۰۰۰ ريال هزینه دارد‌.

اشخاص حقیقی ۵۰۰۰ ريال و اشخاص حقوقی ۵۰.۰۰۰ ريال بابت رونوشت مصدق باید پرداخت کنند.

 اخذ تأييديه تسليم اظهارنامه يا صدور گواهينامه اختراع، ۱۵۰۰۰ ريال برای اشخاص حقیقی و ۱۵۰.۰۰۰ ريال برای اشخاص حقوقی هزینه دارد. 

در صورتی که ثبت اختراع رد شود و به این حکم اعتراض شود، رسیدگی به آن، برای اشخاص حقوقی ۵۰۰.۰۰۰ ريال و برای اشخاص حقوقی ۷۵۰.۰۰۰ ريال هزینه دارد‌‌‌.

اشخاص حقیقی باید مبلغ ۱.۵۰۰.۰۰۰ ريال و اشخاص حقوقی مبلغ ۳.۰۰۰.۰۰۰ ريال بابت رسيدگي به اعتراض تقاضاي ثبت پرداخت کنند‌.

مبلغ ۳.۰۰۰.۰۰۰ ريال توسط اشخاص حقیقی و ۴.۵۰۰.۰۰۰ ريال به وسیله اشخاص حقوقی به عنوان وديعه تسيلم دادخواست ابطال به دادگاه باید پرداخت شود.

برای اشخاص حقیقی پرداخت مبلغ ۵۰.۰۰۰ ريال و برای اشخاص حقوقی ۵۰۰.۰۰۰ ريال، جهت بررسي اظهارنامه ثبت بين المللي به عنوان اداره مبدأ ضروری است‌.

 

 

هزینه ثبت اختراع در ایران و خارج از کشور چقدر است

 

هزینه سالانه ثبت اختراع

حال که تا حدودی متوجه شدید که هزینه ثبت اختراع چقدر است، این را هم بدانید که یک اختراع از زمان تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت، به مدت ۲۰ سال اعتبار دارد. پس از این زمان، با پرداخت هزینه‌های لازم، می‌توان ثبت اختراع را تمدید کرد‌‌. نکته قابل ذکر این است که متقاضی برای حفظ ارزش و اعتبار گواهینامه اختراع خود باید هر سال مبلغی را به مرجع ثبت پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت این مبلغ، اعتبار گواهینامه اختراع باطل می‌شود‌. علاوه بر این، متقاضی موظف است که پیش از ورود به سال جدید‌ نسبت به پرداخت هزینه تمدید گواهینامه ثبت اختراع اقدام کند. از طرفی این امکان وجود دارد تا ۶ ماه پس از تمام شدن زمان تمدید هر ساله، اقدام به پرداخت این هزینه کند اما در این شرایط علاوه بر هزینه تمدید، جریمه یا دیرکرد نیز باید پرداخت گردد.

در خارج از کشور هزینه ثبت اختراع چقدر است؟

در صورتی که خود مخترع قصد ثبت اختراع را داشته باشد، باید کلیه هزینه‌های مربوط به بررسی را پرداخت کند. به دلیل اینکه هزینه ثبت اختراع متغییر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد بهتر است برای اطلاع دقیق از هزینه های ثبت اختراع در خارج از کشور با وکلای شرکت دانشکاهی حقوق مالکیت فکری تهران تماس حاصل فرمایید.

در پاسخ به سوال هزینه ثبت اختراع چقدر است، مبالغ اعلام شده، در مقایسه با حقوقی که اعضای هیئت‌علمی‌ و پژوهشگران و کارشناسانی که به کار ارزیابی اختراع می‌‌پردازند، دریافت می‌کنند، بسیار کم است. در بسیاری از کشورهای دنیا، هزینه‌های مرتبط با ثبت و بررسی اختراع را بر اساس کمیت و کیفیت ادعا‌های آن اختراع تعیین می‌کنند که این هزینه بین چند صد دلار تا چندین هزار دلار متغیر است. اما برای اطلاع دقیق از هزینه‌های ثبت اختراع بهتر است با وکلا و کارشناسان شرکت دانشکاهی حقوق مالکیت فکری تهران تماس حاصل فرمایید.

 

 

هزینه های سالانه ثبت اختراع

 

سخن پایانی

 گواهینامه ای که پس از ثبت اختراع، مخترع دریافت می‌کند، شباهت زیادی به مدرک تحصیلی افراد دارد و باید در دادگاه‌های حقوقی و کیفری مانند اسنادی که برای املاک و دارایی‌‌های فیزیکی صادر می‌شود، رسمیت داشته باشد. با این وجود اگر نگاهی به پرونده‌ ثبت اختراعات و احکام صادر شده در چند سال اخیر داشته باشید،  متوجه می‌شوید که به دلیل عدم بررسی‌‌های دقیق در مرحله ارزیابی، گواهی‌نامه­های ثبت اختراع صادر شده در دادگاه‌ها و نزد مخترعین دیگر اعتبار زیادی ندارد. یکی از عوامل  موثر در این امر، عدم تناسب هزینه‌های دریافتی از سوی مخترعین بوده است. بر همین اساس، اظهارنامه‌های آن‌ها به درستی بررسی نمی‌شود.

شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران در این راهنما به طور کامل عنوان کرد که هزینه ثبت اختراع چقدر است. علاوه بر این هزینه‌ها، در صورتی که بخواهید یک وکیل به طور کامل امور مربوطه را  عهده دار شود، هزینه حق الوکاله وکیل را نیز باید پرداخت کنید. این هزینه با توجه به میزان تجربه و سابقه وکیل متفاوت است.

پیشمهاد می‌کنیم مقاله هزینه ثبت علامت تجاری و تنظیم اظهارنامه اختراع را مطالعه بفرمایید