مدارک لازم برای ثبت اختراع

  • ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
مدارک لازم برای ثبت اختراع به همراه راهنما - 2023

 

در این بخش شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران قصد دارد تا در زمینه مدارک لازم برای ثبت اختراع توضیحاتی ارائه دهد تا کاربران با مدارک ثبت اختراع و توضیحات آن آشنا شوند.

برای حمایت قانونی از یک اختراع باید آن را به ثبت رساند. در نتیجه ثبت اختراع است که قانون به مالک اختراع حقوق مادی و معنوی اعطا می­کند و برای مدت 20 سال هرگونه بهره­برداری و استفاده از اختراع در انحصار مالک قرار می­گیرد. به منظور ثبت اختراع لازم است که متقاضی مدارک ثبت اختراع را به مرجع ثبت تسلیم نماید.

 

مدارک ثبت اختراع چیست

 

مدارک ثبت اختراع

در زمان ثبت اظهارنامه ثبت اختراع از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی، لازم است مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع، توسط متقاضی بارگذاری شود. مدارک لازم برای ثبت اختراع به شرح زیر می­باشد:

1- تکمیل اظهارنامه اختراع

اولین مدرک از مدارک لازم برای ثبت اختراع ، اظهارنامه می­باشد. در حال حاضر با توجه به غیرحضوری بودن مراحل ثبت اختراع، اظهارنامه به صورت الکترونیکی تکمیل می­گردد. متقاضی باید مشخصات مالک یا مالکان اختراع، که ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشد، مشخصات مخترع، که لزوما شخص حقیقی است، مشخصات نماینده قانونی، مانند نماینده شخص حقوقی یا وکیل دادگستری، و دریافت کننده ابلاغ­ها و اخطارها را جهت تکمیل مندرجات اظهارنامه ارائه نماید.

2- مدارک هویتی اشخاص ذی ربط

 مدارک هویتی اشخاصی که به هر نحوی در اظهارنامه اختراع معرفی می­شوند، اعم از مالک، مخترع، یا نماینده قانونی، باید به مرجع ثبت اختراع تسلیم گردد. این مدارک عبارتند از تصویر کارت ملی، تصویر شناسنامه، تصویر آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت، آگهی آخرین تغییرات و مدرک دال بر نمایندگی مانند وکالتنامه رسمی وکیل دادگستری.

 

لیست مدارک ثبت اختراع

 

 3- توصیف اختراع

یکی از مهم­ترین مدارک  از مدارک ثبت اختراع فایل توصیف اختراع می­باشد. در فایل توصیف باید اختراع به نحو دقیق، کامل و جزئی تشریح شود. به همین خاطر تنظیم آن یک امر تخصصی محسوب می­شود که باید توسط کارشناسان و وکلای خبره در حوزه حقوق مالکیت فکری انجام شود.

توصیف اختراع از بخش­های متعددی تشکیل می­شود که عبارتند از:

-        عنوان اختراع؛ 

-        زمینه فنی اختراع؛

-        مشکل فنی و اهداف اختراع؛

-        دانش پیشین و سابقه پیشرفت­های موجود؛

-        ارائه راه حل همراه با شرح دقیق، کافی و یکپارچه اختراع؛

-        توضیح اشکال، نقشه­ها و نمودارها؛

-        مزایای اختراع؛

-        توضیح حداقل یک روش اجرایی؛

-        کاربرد صنعتی اختراع.

 

4- ادعانامه اختراع

ادعانامه نیز  یکی از مهم­ترین مدارک ثبت اختراع است که هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی جایگاه و اهمیت زیادی دارد. بررسی اظهارنامه اختراع بر اساس ادعاهای ذکر شده انجام می­شود. در ادعانامه ویژگی­ها و مشخصات فنی اختراع، نکته یا نکات نوآروانه اختراع و حدود آن بیان می­شود. دامنه حقوق انحصاری که به مالک اختراع اعطا می­شود بر اساس ادعانامه تعیین می­شود. در حقیقت، هرچقدر دامنه ادعانامه گسترده­تر باشد، حقوق بیشتری عاید مالک می­شود. و برعکس، هرچقدر دامنه ادعانامه محدودتر باشد، حقوق کمتری به مالک اختراع تعلق می­گیرد. به همین دلیل تنظیم ادعانامه مناسب برای اختراع امری حیاتی است که باید توسط کارشناسان و وکلای مجرب صورت گیرد.

5- خلاصه توصیف اختراع

یکی دیگر از مدارک لازم برای ثبت اختراع ، خلاصه­ای از اختراع است که به طور مختصر اختراع موردنظر را توصیف می­کند.

6- نقشه یا نقشه­های فنی اختراع

نقشه اختراع نیز از جمله مدارک لازم برای ثبت اختراع می­باشد که تسلیم آن به مرجع ثبت به صورت اختیاری است. بنابراین در صورت لزوم متقاضی می­تواند یک یا چند نقشه غیررنگی از اختراع خود ترسیم و به مرجع ثبت تسلیم نماید.

7- درخواست عدم ذکر نام مخترع

در صورتی که مخترع تمایل ندارد که نام وی افشاء شود، می­تواند به همراه مدارک ثبت اختراع ، درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر نام خود را به مرجع ثبت ارائه نماید.

8- مدارک دال بر حق تقدم

چنانچه متقاضی ثبت آن اختراع مدعی حق تقدم در اختراع باشد، لازم است مدارک و مستندات دال بر حق تقدم را نیز به مرجع ثبت ارائه کند.  

9- پرداخت هزینه­ های قانونی

به منظور ثبت و تنظیم اظهارنامه اختراع باید به مرجع ثبت هزینه پرداخت شود که در حال حاضر پرداخت این هزینه به صورت اینترنتی انجام می­شود.  

 

لیست مدارک ثبت اختراع در ایران

 

سختن پایانی

در آخر تاکید می­شود که تنظیم و نگارش مدارک و مستندات لازم برای ثبت اختراع امری کاملا تخصصی محسوب می­شود. تا جایی که تنظیم نادرست مستندات اظهارنامه می­تواند تقاضای ثبت اختراع را با عدم پذیرش رو به رو کند یا روند ثبت اختراع را به شدت با تاخیر همراه سازد. کارشناسان و وکلای شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران آمادگی خود را جهت ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی در خصوص تنظیم مستندات و مدارک لازم برای ثبت اختراع در ایران اعلام می­دارند.  

چنانچه می‌خواهید از مراحل ثبت اختراع نیز اطلاعات کافی داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراحل ثبت اختراع در ایران را که توسط وکلای شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران آماده شده مطالعه فرمایید تا بتوانید با توجه به توضیحات داده شده در مورد مدارک لازم برای ثبت اختراع ، اطلاعات مهمی را در مورد مراحل و نحوه ثبت اختراع بدست بیاورید.

لازم به ذکر است برای دریافت مشاوره در خصوص نحوه تکمیل مدارک ثبت اختراع و همچنین مراحل ثبت، می‌توانید از وکلای شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران بهرمند شوید کافی است تا با شماره تماس های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید
در ادامه پیشنهاد می‌کنیم مقاله ثبت علامت تجاری در خارج از کشور را مطالعه فرمایید